» Site Haritası.   » Webmail   » RSS  
Duyurular
  Efsanaler Geri Dönüyor

FB Linkleri
  FB.ORG

  FB.COM

  1907.ORG

Resmi Kurumlar
  Biga Kaymakamlığı

  Biga Belediyesi

  Gümüşçay Belediyesi

  Karabiga Belediyesi

Para Piyasaları
Hava Durumu
İstatistik
Prof. Dr. Ali Rıza Büyükuslu: "Fenerbahçe Üniversitesi, 111 yıllık bir geleneğin üzerine kuruluyor"
24 Mayıs 2018 Perşembe 09:00
12
14
16
18
Yepyeni bir anlayışla kurulan Fenerbahçe Üniversitesi'nin birbirinden değerli akademisyenlerinin Fenerbahçe TV ekranlarında konuk edileceği ‘Akademi Fener’ programının ilk konuğu Fenerbahçe Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Ali Rıza Büyükuslu oldu.
Üniversite ve bölüm seçimi, tercihler ve kariyer konusunda birbirinden önemli açıklamalar yapan Prof. Dr. Ali Rıza Büyükuslu’nun söylediklerinden derlediklerimiz şöyle:
Fenerbahçe Üniversitesi, yükseköğretim tarihinde belki de en uzun sürede kurulan bir üniversitelerden biri.  Neden uzun sürdüğü konusuna değinecek olursak da; ilk etapta biliyorsunuz 3 Temmuz Süreci yaşandı. O dönemde yükseköğretimde farklı yapılanmalar vardı. Dolayısıyla dosyamız bir türlü ilerlemedi. Daha sonraki dönemde konjonktür değişti, YÖK’ün bize karşı olan yaklaşımı da çok farklı oldu. Bu anlamda teşekkür etmemiz gereken kurumlar da var. Tabii en başta kulüp başkanımız ve Mütevelli Heyet Başkanımız Aziz Yıldırım’a teşekkür ediyorum. Çünkü hiçbir zaman bırakmadı ve pes etmedi. Bu üniversite, Aziz Yıldırım’ın müthiş vizyonuyla ortaya çıktı. Bugün dünyaya baktığınızda bu anlamda bir üniversitesi olan ilk spor kulübüyüz. The Guardian gazetesi de haberimizi yaptık. Böyle bir projeye imza attık. Aziz Yıldırım her zaman inandı ve bize umut aşıladı. Bizler de bu sayede işin mutfağında çalışmalarımızı sürdürdük. Nitekim çabalarımız sonunda 24 Kasım 2016 tarihli Resmi Gazetede yayınlandı ve tüzel kişiliğimizi tamamlamış olduk. Tabii devamında bir takım süreçlerden geçmeniz gerekiyor. Eğitim öğretime başlama izni gerekiyordu ve bunu da başarıyla aldık. Ardından program açma şartı vardı, bu anlamda da eksiğimizi tamamladık. Süreci ikiye ayırırsak, birincisi tüzel kişilik kazanana kadar olan süreç ve bu süreçte Aziz Yıldırım’ın bitmeyen enerjisi, isteğiyle beraber bizim profesyoneller olarak bu işi götürmemiz, ikincisi de; tüzel kişilik kazandıktan sonra çok güzel bir ekip kuruldu ve devamında fiziki mekânların ortaya çıkması, kampüs çalışmalarının yapılması gibi zor süreçlerden geçtik. Bu sürecin bir başka mimarı Recep Beyazkılıç’a da teşekkür etmeliyiz. Ondan sonraki süreçte aramıza katılan Genel Sekreterimiz Ekrem Baltacı ve diğer dekanlarımız, öğretim üyelerimizle birlikte heyecanla götürmekteyiz. Tabii Yükseköğretim Kurumu Başkanı Yekta Büyüksaraç’a çok teşekkür ediyoruz, bize destek verdi.
“Fenerbahçe Üniversitesi, 111 yıllık bir geleneğin üzerine kuruluyor. Biz yeni bir üniversite olarak ortaya çıkmıyoruz. Biz, 111 yıllık bir mirasın üzerini taçlandırıyoruz. Kulübün tüzüğünde de eğitim ile ilgili çalışmaların yapılacağı yazıyor ve bu çok önemli bir şey. Bildiğiniz üzere Türkiye’de ya devlet üniversitesi ya da vakıf üniversitesi kurabiliyorsunuz. Eğitim, Kültür ve Sağlık Vakfı’nı kurduk ve sonraki süreçte üniversitenin vizyonu, kurgusu olması gerekiyordu. Bizim üniversitemizin vizyonu ve kurgusu; Fenerbahçe’nin duruşuna, kültürüne uygun bir vizyondur. Bunun içinde Cumhuriyetin değerleri vardır. Bu çok geniş bir Fenerbahçelilik duruşu ve anlam ifade eder. Fenerbahçe, sadece bir spor kulübü değil; Fenerbahçe aynı zamanda bir holding, aynı zamanda Türkiye’nin en büyük sivil toplum kuruluşudur. Baktığınızda uluslararası ilişkileri, networku, iş dünyasıyla olan organik bağlarıyla esasında bir üniversitenin sahip olması gereken ekosistemin tümüne sahip. Dolayısıyla bugünün ruhuna uygun bir üniversite kurmamız gerekiyordu. Fenerbahçe Üniversitesi’nin bir Spor Bilimleri Fakültesi olması gerekiyordu ve bunu önerdik. Spor Bilimlerini tamamlayıcı olarak Sağlık Bilimleri Fakültesi’ni, Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi’ni önerdik. Evrensel bir kulüpten bahsediyoruz ve evrensel bir üniversite formatı gerekiyordu. İletişim Fakültesi’ni kurduk, çünkü Türkiye’nin en güçlü iletişim altyapısına sahibiz. Türkiye’deki birçok devlet ve vakıf üniversitesinin televizyonu, radyosu yok. Bu anlamda İletişim Fakültesi talep etme adına bizim her şeyimiz vardı ve bu da gerçekleşti. Bizim bölümlerimize baktığında hep mesleki karşılığı olan bölümlerdir. Ancak her şeyden önce şuna bakmak lazım: Dünyada yükseköğretim nereye gidiyor? Türkiye’de yükseköğretim nerede? Biz kendimizi nasıl konumlandırmalıyız? Bir üniversite kurduğunuzda artık uluslararası ilişkilerinizin çok iyi olması gerekiyor. İlerleyen dönemlerde çok iyi üniversitelerle de işbirliği yapacağız. Peki, neden ‘iyi üniversite’ kavramı çok önemli? Çünkü Fenerbahçe bir marka ve bu markanın üzerine her şeyi inşa edeceğiz. Biz, sıfırdan bir üniversite kurmuyoruz ya da sıfırdan bir marka oluşturmuyoruz. Bu anlamda sorumluluğumuz çok fazla diyebilirim. Bu üniversitenin aynı zamanda sanayiyle, endüstriyle, iş dünyasıyla ilişkilerinin çok iyi olması gerekiyor. Sonuç itibariyle öğrencilerimiz mezun olduktan sonra gidecekleri yer iş gücü piyasalarıdır. Biz bunu da düşündük ve bizim mezunlarımızın sadece Türkiye’de işe girmesi değil, diplomamızın dünyanın her yerinde geçerli olmasını önemsiyoruz. Dolayısıyla diploma-okul-öğrenci arasındaki ilişki sonsuz bir ilişkidir ve sizi hayat boyu takip eder. Üniversitelerin kamu yararı üretmesi gerekiyor. Bu bağlamda baktığınızda Fenerbahçe Üniversitesi’nin tüm vizyonu ve misyonu bu kamusal sorumluluktan da kaynaklanıyor. Fenerbahçe Spor Kulübü, dernek statüsündedir ve biz herhangi bir patron üniversitesi değiliz.
Bu projenin iyi anlatılması ve tanıtılması gerekiyor. Öğrencilerin Fenerbahçe Üniversitesi’ni neden seçmeleri gerektiğinin sorusunun cevabı hep burada; İyi üniversiteleri seçmek lazım. Siz 40-50 yaşınıza da gelseniz üniversiteniniz 1. olduğu sürece siz de 1. olursunuz. Diploma pazarlık gücünüzü arttırır. Kariyerinizde daha iyi yerlere gelmenizi sağlar. Dijital dönüşüm çağından bahsediyoruz. Çok zeki bir kuşaktan, yeni bir nesilden bahsediyoruz. Yeni nesle eski bilimin paradigmalarını soramazsınız. Yeni bir bilim vizyonuyla gelmek zorundasınız. Bunu dijital üniversite kavramı karşılıyor. Bilgi her yerde önemli ama daha da önemlisi üretilen bilgiyi nasıl kullanacağınız, farkındalığı nasıl yaratacağınız.
Üniversitelerin misyonu sadece bilgi aktarmak, diploma üretmek değildir. Biz diploma üreten bir üniversite olmak istemiyoruz. Aynı zamanda bir öğrencinin entelektüel derinliğine yatırım yapmak istiyoruz. Bizden mezun olan öğrenci İsviçre Çakısı gibi olmalı. Her fonksiyonundan bir özellik çıkmalı. Birden fazla yabancı dil bilmeli. Çok iyi bir hazırlık okuluyla her türlü organizasyonu yapacağız. Bir öğrencinin aynı zamanda sahne performansı olmalı. Dünyada olup biteni anlamalı, analitik olarak sorgulamalı. Türkiye’de herkes okur yazardır ama bilimsel okuma farklıdır.
Çocuklara çok iyi anlatmak gerekiyor. Fakültelerimizi çok iyi anlatarak doğru tercihler yapmalarını istiyoruz. Doğru üniversite ve meslek çok önemli. İş hayatınızdaki doğru tercihler tüm yaşantınızı etkiliyor. Öğrenciler de aileler de artık çok araştırmacı. Birçok üniversite var ama şuna dikkat etmeli; Seçeceğiniz üniversite 15-20 yıl sonra da olacak mı? Fenerbahçe Üniversitesi olacak. Zaten 111 yıldır var ve sonrasında da olacak. Bu çok önemli. Oxford, Cambridge, Harvard, MIT… Bunlar çınar ağacı gibidir, yaşlandıkça değer kazanırlar. Dolayısıyla bu süreçler çok önemli.
Eğitim kadrosu da çok önemli. Çok ciddi bir kadroyla ortaya çıkıyoruz ve çok iddialıyız. Öğrenciler bir kuruma giderken araştırmalılar. İyi futbol nasıl iyi futbolcularla oynanıyorsa akademik hayatta da iyi bilim adamlarıyla çalışmak gerekiyor. Öğretim üyesi kadrosunu oluştururken mutlak suretle kamu yararı üretmiş, katma değer yaratmış, kendi alanlarında bilinen isimleri seçmeye çalıştık.
Sloganlarımız: ‘Bilime Fener Yak, Geleceğine Fener Yak.’ Biz şu anda öğrencilere iyi bir gelecek vaat ediyoruz. Geleceğin nitelikli insan gücü çok önemli. Gelecek 20-30 yıl bundan sonra yüksek öğretim mezunlarının önemli olduğu bir döneme giriyoruz. Tüm dünyada nitelikli insan gücü talebi artacak. Bunu karşılayacağız. Bizim konumlanmamız, Türkiye’de hedefimiz mutlak suretle ilk 4-5 yıl içerisinde en iyi üniversiteler arasında yer almak. Nihai hedefimiz dünyada ilk 500’e girmektir. Bunun için çok beklemeyecek Fenerbahçe taraftarları ya da Fenerbahçe’yi sevenler. Beşiktaşlı, Galatasaraylı, Trabzonsporlu Kayserisporlu… herkese kapımız açık. Öğrencinin buraya gelirken tek düşünmesi gereken konu iyi bir üniversiteye geldiği olmalı. Öğrencilerimiz bir dünya üniversitesine gelecek ve dünya üniversitesi diplomasına sahip olacak."
 

  Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :



+ Benzer Haberler
19 Mayıs 100. Yıl Sergisi açıldı
    »    
Dereağzı Lefter Küçükandonyadis Tesislerimiz 100.yıl 19 Mayıs Gençlik Oyunları’na ev sahipliği yaptı
    »    
Fenerbahçe takım otobüsüyle stadyum ve müze turu sürüyor
    »    
Fenerbahçe takım otobüsüyle stadyum ve müze turu sürüyor
    »    
Bodrum Fenerbahçeliler Derneğimiz, Koray Şener anısına kütüphane açtı
    »    
Yüksek Divan Kurulu Toplantımız 27 Nisan Cumartesi günü yapılacak
    »    
11. celse sonunda ara kararlar açıklandı
    »    
Masa Tenisi Süper Ligi 5. etap maçları Yalova’da yapıldı
    »    
BİLGİLENDİRME
    »    
Kamuoyuna Açıklama
    »    


Fener Cell Fenerıum Fenerbahçe Dergisi Fenerbahçe Gazetesi Fener Kart Fenerbahçe Sportif Fener TV FB.Eğitim Kurumları
Bu sitenin tüm hakları saklıdır BÄ°GA FENERBAHÇELÄ°LER DERNEĞİ    1